7 zaskakujących faktów o amerykańskim piwie rzemieślniczym cz. 2

1. Sam Calagione z Dogfish Head nagrał rapową płytę.

checkyourgravitySam Calagione to jeden z najbardziej znanych amerykańskich piwowarów. Z pewnością jednak nie ze względu na rapowy zespół, który założył ze swoim ówczesnym głównym piwowarem Bryanem Seldersem. Wśród niezupełnie hitowych singli należy wymienić takie jak: “Worst Brew Day Ever”, “Brewers Bling-Bling”, czy te dwa poniższe, do których powstały teledyski. Polecam zwłaszcza “Makin’ Bitches Brew”, ale przed odpaleniem, zaopatrzcie się w szklankę wody (lub piwa), bo będzie sucho.
2. Pierwsze mieszadło używane w Sierra Nevada zrobione było z wiosła

Dzisiaj Sierra Nevada jest jest jednym z największych browarów rzemieślniczych w USA, ale kiedy browar powstawał na początku lat 80, jego założyciele zmagali się z niedoborem gotówki. Ken Grossman zrobił więc mieszadło szlifując dokładnie z lakieru wiosło od kajaka.


3. Piwowarstwo domowe w niektórych stanach było nielegalne aż do 2013 roku

Dopiero w 1978 prezydent Jimmy Carter podpisał ustawę legalizującą piwowarstwo domowe na szczeblu federalnym (było nielegalne od czasu wprowadzenia prohibicji). Jednakże to do poszczególnych stanów należą ostateczne regulacje w sprawie alkoholu. Jako ostatnie na legalizację warzenia w domu zdecydowały się Mississippi i Alabama.


4. Pierwszym piwo leżakowane w beczkach po bourbonie powstało w chicagowskim Goose Island

bourboncountyBourbon County Stout zadebiutował na Great American Beer Festival w Denver jesienią 1992 roku. Leżakowanie odbyło się w beczkach po Jim Beamie. Bourbon County jest warzone do dzisiaj, a browar należy od 2011 roku do największego koncernu piwowarskiego na świecie – Anheuser-Busch InBev.
5. Sam Calagione z Dogfish Head był modelem w kampanii Levi Strauss

Kiedy założyciel Dogfish Head chciał rozpocząć “eksport” swojego piwa do New Jersey, zbudował łódź, zapakował do niej 6-pak piwa i własnoręcznie wiosłując przez 4 godziny dopłynął na miejsce. O tej wyprawie napisała podobno ledwie jedna gazeta, ale to wystarczyło by dowiedzieli się o tym marketingowcy z Levi Straussa, którzy postanowili zatrudnić Calagione jako modela do swojej nowej kampanii, której tematem byli “dzielni przedsiębiorcy”.


6. Założyciel pierwszego brewpubu w Denver dzisiaj jest gubernatorem Colorado.

John Hickenlooper, jeden z założycieli Wynkoop Brewing Company, przez dwie kadencje piastował stanowisko burmistrza Denver, a od 2011 roku jest gubernatorem Colorado. Co ciekawe, mówi się, że posiada bądź posiadał on udziały w co najmniej 11 browarach.


7. Warzelnia w Russian River, browarze kojarzonym przede wszystkim za sprawą kultowego Pliny The Elder, do 2008 roku pracowała w Dogfish Head.

Chodzi o warzelnię o wybiciu 50 baryłek (niemal 60 hl) używaną w browarze produkcyjnym. Nota bene, browar restauracyjny ma wybicie ok. 23,5 hl, czyli co najmniej trzykrotnie większe niż przeciętny browar restauracyjny w Polsce.


W najnowszym Piwowarze można przeczytać kolejną część mojego cyklu o amerykańskiej rewolucji piwnej (tym razem, to artykuł o Dogfish Head), do czego serdecznie zachęcam.

Natomiast pierwszą część tego wpisu można znaleźć tutaj: 7-zaskakujacych-faktow-o-amerykanskim-piwie-rzemieslniczym

Udostępnij na:

Dodaj komentarz