7 zaskakujących faktów o amerykańskim piwie rzemieślniczym

Jack McAuliffe i Jim Koch

Jack McAuliffe i Jim Koch. Źródło: samueladams.com

W kwartalniku Piwowar ukazuje się seria moich artykułów na temat amerykańskiej piwnej rewolucji. Być może dobrą zachętą do zapoznania się z tematem będzie kilka losowych ciekawostek. Oto pierwsza porcja:

1. Największy rzemieślniczy browar w USA zaczynał jako browar kontraktowy

Jim Koch założył Boston Beer Company w 1984 roku. Jednakże aż do 1997 roku firma nie posiadała własnego browaru, a piwo pod marką Samuel Adams warzone było na podstawie kontraktów w różnych browarach w USA.

2. Pierwszym browarem, który wykorzystał chmiel Cascade był Coors

Choć to browary takie jak Anchor, New Albion czy Sierra Nevada wypromowały odmianę Cascade, to jednak pierwszy kontrakt na dostawę tego chmielu podpisał wielki koncern Coors (dzisiaj MillerCoors). Gdyby do tego nie doszło, to Cascade prawdopodobnie nigdy nie wyszedłby poza uprawy pilotażowe. Miał on zastąpić chmiele aromatyczne z Europy, których ceny w owym czasie poszybowały w górę w związku z bardzo słabymi plonami.

3. Definicja amerykańskiego Brewers Association jako górną granicę rocznej produkcji browaru, który można uznać za rzemieślniczy, przyjmuje 6 milionów baryłek, czyli około 7 milionów hektolitrów.

To dwa razy więcej niż maksymalne zdolności produkcyjne browaru w Warce należącego do Grupy Żywiec (Heineken).

4. Założyciel pierwszego, wybudowanego od podstaw, browaru rzemieślniczego w Stanach zrobił warzelnię z beczek po syropie do Pepsi

Kiedy Jack McAuliffe budował New Albion Brewing Company, nikt nie produkował w USA wyposażenia do tak małych browarów, a Pepsi wycofywało akurat z użycia duże beczki służące do przewożenia syropu. Inny pionierski browar, DeBakker Brewing Company wykorzystał beczki po konkurencyjnej Coca-Coli jako zbiorniki leżakowe.

5. Piwo rzemieślnicze w USA to tylko 7,8% rynku

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wartość sprzedaży, to browary rzemieślnicze wypadają nieco lepiej. Mają bowiem 14,3% z wartego 100 miliardów dolarów rynku.

6. Browar Sierra Nevada jako pierwszy na świecie wykorzystał ogniwa paliwowe na tak duża skalę.

Było to na tyle nowatorskie posunięcie, że na inauguracji inwestycji w 2005 roku przemówienie wygłosił sam Arnold Schwarzenegger, ówczesny gubernator stanu Kalifornia.

7. Choć słynne Anchor Liberty Ale pojawiło się na rynku w 1975 roku to szybko jego nazwę zmieniono na “Our Special Ale” by do pierwotnej powrócić dopiero w 1983.

Receptura także ewoluowała. Dzisiejsza podobno wykorzystywana jest właśnie od 1983, kiedy to piwo na niej oparte zostało wypuszczone jako dziewiąte z kolei Christmas Ale.

 

O amerykańskiej rewolucji piwnej pisałem także tutaj:

Anchor Liberty Ale czyli piwo, które wywołało rewolucję

New Albion Brewing Company. Najważniejszy amerykański browar, który nie istnieje?

 

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz